Search Results

Search Results


Sort Results By:

Narrow Search
*served non-consecutive terms
Name Position Session Party County District Born/Died
Position
Served
1879-1882
Party
D
Counties
Clinton
Districts
34
Born/Died

09/10/1836 - 1887

Position
Served
1963-1970
Party
R
Counties
Clinton
Districts
34
Born/Died

06/05/1894 - 1970

Position
Director
Legislative Reference Bureau
Majority Floor Leader
Minority Floor Leader
President Pro Tempore
Served
1945-1971
Party
0, R
Counties
Clinton
Districts
0,25
Born/Died

01/03/1903 - 1984

Position
Served
1887-1890
Party
D
Counties
Clinton
Districts
34
Born/Died

05/01/1838 - 1896

Position
Served
1875
Party
D
Counties
Clinton
Districts
34
Born/Died

Position
Served
1866-1868
Party
R
Counties
Clinton
Districts
13
Born/Died

08/23/1824 - 1872

Position
Served
1919-1922
Party
R
Counties
Clinton
Districts
26
Born/Died

11/28/1885 - 1968

Position
Served
1839-1841*
Party
D, W
Counties
Clinton
Districts
12
Born/Died

05/12/1801 - 1874

Position
Served
1856-1861
Party
R
Counties
Clinton
Districts
12,14
Born/Died

11/30/1799 - 1869

Position
President Pro Tempore
Served
1973-1984
Party
R
Counties
Clinton
Districts
23
Born/Died

04/28/1934

Position
Served
1903-1914
Party
D
Counties
Clinton
Districts
26,38
Born/Died

09/30/1844 - 1915

Position
Served
1963-1966
Party
D
Counties
Clinton
Districts
26
Born/Died

11/02/1929 - 2016

Position
Served
1847-1849
Party
W
Counties
Clinton
Districts
12
Born/Died

07/12/1799 - 1865

Position
Served
1899-1902
Party
D
Counties
Clinton
Districts
34
Born/Died

11/30/1850 - 1913

Position
Served
1915-1918
Party
D
Counties
Clinton
Districts
26
Born/Died

12/18/1881 - 1952

Position
Served
1843-1845
Party
D
Counties
Clinton
Districts
12,14
Born/Died

05/01/1797 - 1873

Position
Served
1905-1906
Party
R
Counties
Clinton
Districts
34
Born/Died

01/13/1838 - 1908

Position
Served
1861-1863
Party
R
Counties
Clinton
Districts
12
Born/Died

06/12/1819 - 1895

Position
Served
1935-1938
Party
D
Counties
Clinton
Districts
26
Born/Died

08/08/1875 - 1959

Position
Served
1895-1898
Party
R
Counties
Clinton
Districts
34
Born/Died

1852 - 1929

Position
Served
1891-1894
Party
D
Counties
Clinton
Districts
34
Born/Died

07/12/1842 - 1919

Position
Served
1869-1870
Party
R
Counties
Clinton
Districts
13
Born/Died

09/30/1827 - 1914

Position
Served
1850-1852
Party
D
Counties
Clinton
Districts
12,14
Born/Died

04/02/1807 - 1870

Position
Served
1903-1904
Party
R
Counties
Clinton
Districts
34
Born/Died

10/20/1852 - 1904

Position
Served
1877-1878
Party
D
Counties
Clinton
Districts
34
Born/Died

09/20/1830 - 1910

Position
Served
1844-1846
Party
W
Counties
Clinton
Districts
12
Born/Died

10/14/1794 - 1877

Position
Served
1853-1855
Party
BD
Counties
Clinton
Districts
14
Born/Died

01/20/1820 - 1878

Position
Served
1923-1934
Party
R
Counties
Clinton
Districts
26
Born/Died

12/25/1884 - 1966

Position
Majority Policy Committee Chairman
President Pro Tempore
Served
2001-2020
Party
R
Counties
Clinton
Districts
25
Born/Died

01/02/1962

Position
Senate Librarian
Served
1939-1964
Party
0, R
Counties
Clinton
Districts
0,26
Born/Died

11/06/1889 - 1964

Position
Speaker
Served
1863-1886*
Party
D
Counties
Clinton
Districts
18,20,23,34
Born/Died

11/27/1827 - 1896