Search Results

Search Results


Sort Results By:

Narrow Search
*served non-consecutive terms
Name Position Session Party County District Born/Died
Position
Served
1865-1867
Party
R
Counties
Chester
Districts
5
Born/Died

11/21/1829 - 1878

Position
Served
1937-1952
Party
R
Counties
Chester
Districts
19
Born/Died

11/16/1879 - 1952

Position
Served
1861-1863
Party
R
Counties
Chester
Districts
2
Born/Died

10/07/1817 - 1900

Position
Served
1832-1836
Party
AM
Counties
Chester
Districts
4
Born/Died

02/12/1804 - 1882

Position
Served
1961-1984
Party
R
Counties
Chester
Districts
13
Born/Died

03/26/1910 - 1992

Position
President Pro Tempore
Served
1893-1904
Party
R
Counties
Chester
Districts
19
Born/Died

10/07/1851 - 1920

Position
Majority Floor Leader
Majority Whip
Minority Whip
Served
1969-1988
Party
R
Counties
Chester
Districts
19
Born/Died

05/28/1925 - 2019

Position
Speaker
Served
1839-1846*
Party
D
Counties
Chester
Districts
3
Born/Died

10/13/1793 - 1852

Position
Speaker
Served
1867-1870
Party
R
Counties
Chester
Districts
5
Born/Died

06/28/1825 - 1899

Position
Served
1790-1794
Party
F
Counties
Chester
Districts
9
Born/Died

12/30/1744 - 1832

Position
Majority Appropriations Committee Chairman
Served
1995-2006
Party
R
Counties
Chester
Districts
19
Born/Died

11/30/1937 - 2006

Position
Served
1905-1912
Party
R
Counties
Chester
Districts
19
Born/Died

11/14/1862 - 1932

Position
Served
1872-1873
Party
R
Counties
Chester
Districts
5
Born/Died

09/21/1828 - 1897

Position
Served
1961-1970
Party
R
Counties
Chester
Districts
19
Born/Died

08/29/1908 - 1997

Position
Served
1806-1811
Party
F
Counties
Chester
Districts
2,5
Born/Died

1772 - 1852

Position
Appropriations Committee Chair
Majority Caucus Chairman
Minority Caucus Secretary
Served
1983-2006
Party
R
Counties
Chester
Districts
36
Born/Died

10/20/1934 - 2024

Position
Served
1794-1801
Party
F
Counties
Chester
Districts
2
Born/Died

01/19/1761 - 1819

Position
Speaker
Served
1846-1848
Party
W
Counties
Chester
Districts
4
Born/Died

1794 - 1866

Position
Speaker
Served
1864-1869
Party
R
Counties
Chester
Districts
2,5
Born/Died

01/22/1804 - 1873